Start arrow O firmie
Nie zawiera NMP- Co to oznacza???Czy słyszałeś już o NMP?
Jest to termin, który zaczął być używany coraz częściej w branży, ze względu na pojawienie się na początku tego roku propozycji Komisji Unii Europejskiej ds. Chemikaliów. Wszystkie lakiery Bony nie zawierają NMP więc nie zagrażają zdrowiu klientów i fachowców.

Co to jest?
NMP jest skrótem od nazwy N-Metylo pyrolid, organicznego rozpuszczalnika, który był stosowany w produkcji lakierów poliuretanowych do podłóg przez ostatnie 25 lat. Jest on także szeroko stosowany w zmywaczach do farb oraz jako środek czyszczący w elektronice.

W czym tkwi problem?

Nie ma problemu jako takiego, chociaż propozycja ta, jeśli zostanie przyjęta, będzie miała poważne konsekwencje dla producentów tych produktów.

Co proponują chemicy Unii Europejskiej?
Nowe badania, które zostały przeprowadzone dowodzą, iż NMP cechuje “toksyczność rozrodcza”, co w tym przypadku oznacza, iż może on uszkadzać płód, jeśli ciężarna kobieta miała poprzez skórę kontakt z NMP w stanie płynnym.
Dlatego Komisja Unii Europejskiej zaproponowała, aby NMP i produkty zawierające powyżej 5% tej substancji, powinny zostać zaklasyfikowane, jako “Toksyczne” lub “T” z opisem: „drażni oczy, układ oddechowy i skórę. Może powodować uszkodzenia nienarodzonego dziecka.”