Start arrow Start

Warunki techniczne odbioru posadzki

Często pada pytanie jak odebrać podłogę, na co zwrócić uwagę i co jest dopuszczalne, a czego nie ma prawa być na podłodze drewninej?

1. Odbiór wykonanych prac parkieciarskich powinien odbywać się w pozycji stojącej lub siedzącej, ponieważ zwykle w takiej pozycji użytkujemy podłogę. Niedopuszczalny jest odbiór w pozycji leżącej lub klęczącej.

2. Odbioru dokonuje się w świetle dziennym, stojąc tyłem do padania światła. Odbiór podłogi w kierunku padania światła jest niewłaściwy, ponieważ padające światło eksponuje niektóre elementy drewna np. usłojenie, sęki, które mogą niekorzystnie wpłynąć na optykę powierzchni.

3. Niedopuszczalne są widoczne rysy po cyklinowaniu i ślady po zatrzymaniu cykliniarki, jak również rysy po polerowaniu.

4. Wykonujemy prace parkieciarskie w warunkach budowlanych, wobec tego ich ocena nie może być porównywana do fabrycznie wykonywanych mebli, podłóg gotowych czy też paneli drewnianych. Posadzka drewniana wykonywana jest przez parkieciarza w warunkach budowlanych, nie można więc do jej odbioru stosować kryteriów jakościowych takich, jak w odniesieniu do fabrycznie lakierowanych mebli, czy paneli drewnianych. W trakcie lakierowania na budowie mogą się pojawić sporadycznie drobiny kurzu czy też grudki lakieru, w żaden sposób nie dyskwalifikuje to wykonanej usługi

5. Kolejnym bardzo ważnym aspektem podczas odbioru podłogi drewnianej jest fakt, że ocenia się całą powierzchnię i jakość wykonania odnosi się do całości, a nie jej fragmentów. Ocenę jakości wykonanej usługi przyjmuje się w stosunku do całej powierzchni.